سبد خرید 0

شرکت سلامت پروتئین ایرانیان به شماره ثبت 456155

مواردی درباره انجماد گوشت قرمز و سفید

1.     انتخاب درست

در مرحله اول میبایست در خرید گوشت قرمز، سفید و ماهی انتخاب درستی داشته باشیم و به چندین نکته توجه کنیم:

گوشت خریداری شده (قرمز، سفید یا ماهی) نباید زیاد به پاک‌کردن نیاز داشته باشد و کمترین میزان چربی را دارا باشد. هرچقدر زمان خرید تا انجماد کمتر باشد گوشت فریز شده کیفیت بهتری دارد. پس گوشت خریداری شده زمانی که به اندازه کافی پاک شده باشد مدت زمان فریز کردن آن نیز کاهش می یابد.

در خرید مواد گوشتی پاک شده، بسته بندی شده و یخ نزده را در اولویت قرار دهید. زیرا کیفیت این مواد بیشتر از گوشت های فاقد بسته بندی میباشد.

برای انتخاب انواع گوشت و ماهی باید به رنگ، بو و وضعیت ظاهری آن به دقت توجه کنیم. رنگ گوشت قرمز باید صورتی رنگ یا قرمز کم‌ رنگ، بدون کبودی یا رگه‌های بنفش باشد. گوشت سفید هم باید صورتی سفید باشد و هیچگونه کبودی، زرد شدگی یا تغییر رنگی در آن دیده نشود.

وضعیت ظاهری گوشت نکته مهمی در خرید میباشد. رنگ گوشت قرمز سالم و دارای کیفیت صورتی یا قرمز کم‌ رنگ، بدون کبودی یا رگه‌های بنفش میباشد. گوشت سفید هم میبایست صورتی سفید باشد و هیچگونه کبودی، زرد شدگی یا تغییر رنگی در آن مشاهده نشود. سفت بودن گوشت ماهی مخصوصا در ناحیه شکم، شفافیت پوست، چشم و فلس نشان دهنده سلامت گوشت میباشد. اگر از انواع گوشت های سفید و قرمز بوی تند چربی به مشام برسد نشان دهنده عدم سلامت محصول میباشد.

انتخاب درست در خرید گوشت باعث میشود کیفیت آن در حالت انجماد حفظ شود و همچنین در زمان استفاده سریع تر پخته شود.

2.     بسته بندی

بعد از خرید تمیز کردن گوشت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یعنی جدا کردن چربی های گوشت قرمز، پوست مرغ و یا کندن فلس و تمیز کردن شکم ماهی. سپس با آب نیمه گرم و سرد گوشت را بشویید.

سپس زمان کوتاهی را اختصاص دهید تا آب ناشی از شست و شو خالی شود.

مرحله آخر تقسیم کردن و بسته بندی است. بهتر است گوشت قرمز و مرغ به اندازه ای که مورد مصرفتان برای انواع خورشت و کباب میباشد قطعه قطعه شود و ماهی به صورت قطعه نشده (سالم) تقسیم بندی شود. بعد از آن جهت بسته بندی از کیسه های پلاستیکی ضخیم استفاده کنید. دقت کنید در حین بسته بندی هوایی داخل کیسه نماند. و بسته بندی هیچ گونه منافذی نداشته باشد.

 

یکی دیگر از نکات مهم این است که نباید بسته‌های گوشت قرمز، مرغ یا ماهی‌ای را که از سوپر مارکت‌ها می خریم، به همان شکل فریز کنیم. حتما مواد گوشتی را از بسته بندی خارج کنید شستشو دهید و دوباره بسته بندی نمایید. چون پوشش پلاستیکی آنها نازک است و باعث از دست رفتن رطوبت ماده غذایی میشود. از طرفی مواد غذایی داخل بسته ها بهداشتی نیست و باعث آلوده شدن فریزر و سایر مواد غذای داخل فریز میشود.